metody pracy

W pracy z pacjentami łączę skuteczne metody,
które pozwalają na osiągnięcie widocznych postępów w terapii i osiąganie wyznaczonych celów. Pomaga mi w tym doświadczenie i wiedza zdobyta na wielu kursach.

Mioterapia

Mioterapia to ćwiczenia mięśni w obszarze twarzy i jamy ustnej, a także praca manualna terapeuty na mięśniach twarzy, szyi, obręczy barkowej a także na żuchwie. Warunkiem do prawidłowego rozwoju twarzoczaszki ( u zdrowego dziecka) jest dobra praca mięśni języka i mięśni żujących. To one odgrywają zasadniczą rolę podczas rozdrabniania pokarmu, ale są także aktywne w czasie mówienia, ziewania czy wyrażania emocji. 

Od ich sprawnego działania zależy poprawne funkcjonowanie reszty elementów układu stomatognatycznego, a w przypadku dzieci i młodzieży – również prawidłowy rozwój zgryzu. Zaburzenia czynności mięśni narządu żucia mogą być przyczyną powstawania wady zgryzu lub odwrotnie: istniejąca wada zgryzu może prowadzić do nieprawidłowości w pracy tych mięśni.

Z mioterapii mogą korzystać zarówno noworodki i niemowlęta, dzieci przedszkolne i szkolne, nastolatkowie, jak i dorośli. 

Mioterapia:

  • wspomaga poprawę funkcji języka po zabiegu podcięcia wędzidełka języka;
  • wspomaga leczenie ortodontyczne (przed, w trakcie i po leczeniu); 
  • bywa wyłączną metodą leczenia niewielkich wad zgryzu;
  • może być elementem wspomagający leczenie (np. bruksizmu) lub łączącym terapie (np. w przypadku leczenia wad wymowy wynikających z wad zgryzu czy w przygotowaniu do rehabilitacji po leczeniu onkologicznym w obrębie narządu żucia);

Elektrostymulacja

Elektrostymulacja polega na przepływie prądu (o bardzo niskim natężeniu) przez kompleks ustno-twarzowy (mięśnie mimiczne, podniebienia miękkiego lub języka) w celu usprawnienia jego funkcji. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomagam kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami kompleksu orofacjalnego. Zabiegi elektrostymulacji są skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. 

Elektrostymulacja skutecznie wspomaga terapię neurologopedyczną pacjentów:

  • z dysfagią (zaburzeniami pobierania, obróbki i połykania pokarmów),
  • z zaburzeniami napięcia mięśniowego okolicy orofacjalnej,
  • po operacji rozszczepu warg i podniebienia,
  • z porażeniem nerwu twarzowego i trójdzielnego,
  • z wadami wymowy, nieprawidłową pozycją spoczynkową języka,
  • z mową nosową (rynolalia),
  • nadmiernie śliniących się,
  • z afazją motoryczną,
  • z dyzartrią,
  • z zaburzeniami genetycznymi,
  • po zabiegach podcięcia wędzidełka języka.

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa, to delikatna, nieinwazyjna terapia manualna, której prekursorem był amerykański lekarz osteopata William Sutherland. Odkrył on, że wszystkie tkanki i komórki ludzkiego ciała poruszają się w określonym rytmie. Rytm ten nazwał “Oddechem życia”. Chore tkanki i komórki gubią ten rytm. Zadaniem terapeuty jest praca z ciałem pacjenta, za pomocą delikatnego, motylkowego dotyku, wyczuwanie napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek, a także kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego. Terapeuta sprawdza gdzie w  ciele pacjenta występują zaburzenia rytmu czaszkowego i uwalnia je stosując konkretne układy terapeutyczne. Dzięki tym technikom możemy ponownie odtworzyć prawidłowy rytm czaszkowy i pomóc ciału działać w procesie samouzdrawiania.

Metoda Butejki (terapia oddychania)

Otwarte usta, podkrążone oczy, chronicznie zatkany nos, chrapanie, bezdechy senne, stany lękowe to objawy hiperwentylacji  i symptomy skłaniające do tego, aby zacząć pracować nad swoim oddechem metodą Butejki. Prof. Buteyko był cenionym rosyjskim lekarzem, który odkrył, że główną przyczyną wielu schorzeń jest hiperwentylacja, czyli nadmierne oddychanie. Według jego obserwacji większość ludzi oddycha większa objętością oddechową niż nakazują parametry fizjologiczne. Głównym założeniem metody Butejki jest zmniejszanie objętości oddechowej. Pozwala stopniowo zmniejszać głębokość oddechu w celu ograniczenia ilości wdychanego powietrza. W ten sposób podnosi się poziom stężenia CO2 w ciele i odwracają się zmiany chorobowe wynikłe z głodu tlenowego  w komórkach, a ciało wraca do równowagi fizjologicznej. Metoda Butejki pozwala pacjentom podnieść jakość życia, przywróci ci zdrowie, witalność, większą sprawność fizyczną oraz uwolni cię od konieczności zażywania wielu leków. 

K-taping

K-taping to terapia polegająca na aplikacji na ciało rozciągliwej lub nierozciągliwej taśmy w ściśle określony sposób. Metoda ta pochodzi z Japonii. Pierwsze zastosowanie odnalazła w świecie sportu, natomiast obecnie z powodzeniem stosowana jest jako terapia pomocnicza w logopedii. 

zdjęcie modelu czaszki ludzkiej

Integracja strukturalna czaszki wg Sharon Weeler

Integracja strukturalna czaszki wg Sharon Weeler (bezpośredniej uczennicy Idy Rolf) to delikatna, manualna terapia, która może bardzo skutecznie wpłynąć na  kształt i występujące asymetrie na czaszce. Poprzez delikatne i precyzyjne ruchy obrotowe i równoważące terapeuta dokonuje zmian napięciowych w obszarze poszczególnych warstw powięziowych. Poprzez te zmiany wpływa na relacje elementów kostnych oraz ich wewnętrzne naprężenia i deformacje. Sharon Wheeler, rozwinęła integrację strukturalną  w kierunku delikatnego odkształcania asymetrii głowy u dzieci. Główny schemat pracy zaczerpnęła z pracy dr Rolf i dodała kilka technik opracowanych specjalnie dla czaszki. Techniki te są bezpośrednie i można oczekiwać od nich dużych zmian strukturalnych. Terapia pozwala pracować na żuchwie, łuku jarzmowym, oczodołach, nosie, uszach, otoczenia relacji Atlas/Axis oraz ze strukturami z przodu szyi. 

Dlaczego warto ze mną pracować?

W moim gabinecie dobro pacjenta jest zawsze najważniejsze. Wszystkie terapie prowadzę w duchu holistycznym – wykorzystując wiedzę, doświadczenie i umiejętności tak, by jak najlepiej pomóc pacjentowi, który się do mnie zgłasza. Metody pracy dostosowuję do potrzeb pacjenta. Jeśli istnieje taka potrzeba – zajęcia mogę przeprowadzić w domu pacjenta jeśli nie jest on w stanie poruszać się samodzielnie. 

11 lat doświadczenia

Holistyczne podejście

Terapia w domu pacjenta

Empatia

Scroll to Top